Angora Tavşanı

Angora Tavşanı

Angora Tavşanı

Angora Tavşanı

Bu tüy yumağı bir Angora Tavşanı. Anavatanı Ankara olan ve tüm dünyaya Ankara’ dan yayılan bu hayvanın nesli 1723 yılında Türkiye’ de tükenmiş ancak yüzyıllar sonra Almanya’ da yaşayan bir Türk vatandaşı tarafından Türkiye’ ye tekrar getirilmiş ve Kayseri’ de bir çiftlikte tekrar üretilmeye başlanmıştır.

Ankara tavşanı, diğer adıyla Angora tavşanı uzun ve yumuşak tüyleriyle tanınır. Ankara keçisi ve kedisi gibi safkan tavşanlar, Ankara ilinden tüm Dünya’ya yayılmışlardır. En mehşur bilinen Angora kılı,angora koyunundan elde edilirdi ama sonradan(1700ler sonrası) angora tavşanı daha bilinir hale gelmiş,tüyünün sıcaklık hissinden dolayı daha çok tutulmuştur.(Sir Matthew McHammer’ın Seyahat Günlükleri-1678-2.cild).1700′lü yıllarda Avrupa’da Fransız yüksek tabakasının rağbet ettiği en popüler evcil hayvan olmuşlardır. 1900′lü yılların başında ise Amerika’da tanınmaya başlanmışlardır. Birçok varyetesi türetilmiştir. Fransız, Alman, Dev, İngiliz, Satin, Çin, İsveç, Finli türleri gibi. Yalnız yerel Amerikan tavşan besleyicileri klubünün (ARBA) kategorize ettiği İngiliz,Fransız, Dev ve Satin türleridir. Türkiye’de tüylerinin tekstil endüstrisinde hammadde olarak değerli olmasından ötürü besiciliği yapılmaktadır. Sıcak tutması açısından koyun yününden iki kat daha verimlidir. Lakin beslenmesi özellikle kırpılacak uzunluğa gelene kadar tüylerinin korunması zor, özel beslenme alanına ihtiyaç duyduğundan pek yaygınlaşamamıştır.

Kökeni Ankara olan Ankara tavşanının nesli 1723 yılında Türkiye’de tükenmiştir. Tarih boyunca Galatlar’ın bir boyu olan Tektosaglar,Frigler aynı dönemde İngiliz denizcileri tarafından Fransa ve Birleşik Krallık’a götürülmüştür. Yüzyıllar sonra Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı tarafından Türkiye’ye yeniden getirilerek Kayseri’de bir çiftlikte yeniden üretilmeye başlanmıştır. Bugün bu tavşan türü sadece yün üreticileri tarafından özel olarak yetiştirilmektedir. Dünyada Ankara tavşanı yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Macaristan, Arjantin, Şili, Almanya, Brezilya bu tavşandan yün üreten başlıca ülkelerdir. Tavşan yününü işleyen en önemli ülkeler ise İtalya, Japonya, Almanya, Fransa, Hindistan ve Şili’dir. Dünyada Ankara tavşanı yünü üretiminin 8000-12.000 ton arasında olduğu tahmin edilmektedir. Üretimin %90′ı Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yapılmaktadır.

Kaynak: Vikipedi

 

angora tavşanı yün fiyatı,angora tavşanı fiyatları,angora tavşanı satılık,angora tavşanı nasıl beslenir,angora tavşanı ürünleri

Bir önceki yazımız olan Muhabbet Kuşunuzun Yumurtası Boş mu? başlıklı makalemizde muhabbet kuşunuzun yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

40 views

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar